Najczęściej popełnianie błędy w pozycjonowaniu stron WWW - Arena Szkoleń
Blog

Centrum wiedzy Areny Szkoleń

10 wpadek SEO

W Internecie można znaleźć wiele specjalistycznych artykułów na temat pozycjonowania stron internetowych, współpracy z algorytmami Google oraz marketingu treści, a jednak pracownicy marketingu nie mają wystarczającej wiedzy lub popełniają błędy. Warto podkreślić, że niektóre z nich mogą spowodować odwrotny skutek, czyli spadek pozycji strony w wyszukiwarce.

Pusta sekcja meta-danych

Jednym z podstawowych błędów w pozycjonowaniu SEO jest pozostawienie pustej sekcji meta-danych: meta-tagów, Description (opisu strony) oraz title (tytułu). Co więcej kopiowanie lub nieumiejętne uzupełnienie danych może spowalniać indeksowanie treści.

Warto pamiętać, że Description nie jest elementem, który aktywnie wpływa na pozycjonowanie, ale za to odgrywa rolę współczynnika współdecydującego o klikalności strony w wynikach organicznych (wskaźnik CTR)

.

Key Word Stuffing

Co to jest Key Word Stuffing? Dosłownie upychanie słów kluczowych na siłę. Chodzi o to, aby nie pisać dla wyszukiwarki, lecz dla Użytkowników. Optymalizacja tekstu pod kątem SEO nie polega na wstawaniu fraz SEO w nagłówki i powielanie ich w sposób sztuczny na poziomie paragrafów.

Uwaga: jeśli przesadzisz, możesz otrzymać od Google karę za nachalne pozycjonowanie.

Kopiuj – wklej – kopiowanie treści

Ctrl + C, a potem Ctrl + V to jeden z największych wrogów pozycjonowania. Kopiowanie (multiplikacja treści) jest wysoko na liście zakazanych praktyk. Ten błąd popełniają przede wszystkim administratory/pracownicy marketingu sklepów internetowych, którzy powielają treść kopiując ją, np. z opisów producentów.

Multiplikacja treści w ramach strony WWW

Zakazaną praktyką jest także multiplikacja treści w ramach jednej witryny. Unikalny opis produktu często pasuje do innych, które różnią, np. kolorem lub rozmiarem, więc kusi aby po prostu skopiować treść. Trzeba pamiętać, że takie kopiowanie także bardzo szkodzi pozycjonowaniu.

Home Page pod wieloma adresami

Bywa, że strona główna witryny jest przypisana do kilku adresów WWW. Takie praktyki wynikają także z lenistwa pod niewiedzy, że może dojść do multiplikacji treści, która negatywnie odbije się na pozycjonowaniu strony.

Brak responsywnej strony WWW

Wg statystyk producentów liczba wejść na strony internetowej za pomocą urządzeń mobilnych jest już prawie taka sama jak z laptopów i komputerów stacjonarnych. (Im większe miasto, tym proporcjonalnie więcej odwiedzin mobilnych). Google zapowiada, że strony responsywne (przystosowane do urządzeń mobilnych) będą premiowane dodatkowymi punktami SEO. Co więcej warto się zastanawiać, jakich urządzeń używają nasi potencjalni Klienci. Jeśli właśnie korzystają z mobilnych to brak responsywnej strony może negatywnie odbić się na ilość odwiedzin, a jak wiadomo im częściej odwiedzana strona, tym wyższe zajmuje miejsce w wyszukiwarce.

Przekierowanie linków

Jeśli przenosimy stronę WWW na inny CMS lub wprowadzamy nowe nazwy zakładek, to należy pamiętać, aby uniknąć błędu 404 (komunikat, że serwer nie może odnaleźć danej strony). Jeśli nie przeprowadzimy przeksierowania możemy znacząco zmniejszyć ruch w serwisie.

Przykład:

Napisałem artykuł na temat Copywritingu, który zyskał popularność i ludzie polecają go sobie w Internecie, co pozytywnie przekłada się na pozycjonowanie mojej witryny. W międzyczasie zdecydowałem się na przenosiny strony oraz modernizację tekstów. Zapomniałem jednak dokonać przekierowania. Wówczas osoby, które natrafią w sieci na link do mojego artykułu o Copywritingu otrzymają w odpowiedzi komunikat „błąd 404”.

Niewłaściwy dobór fraz SEO

Podstawą pozycjonowania organicznego jest odpowiedni dobór fraz SEO, czyli wyrażeń kluczowych. Aby wykonać to zadanie prawidłowo należy skorzystać z narzędzi Google Adwords oraz zapytać swoich Klientów, jakich wyrażeń używają, aby znaleźć w wyszukiwarce informacje na konkretny temat.

W związku z rewolucją Google Hummingbird, dobór wyrażeń kluczowych oraz ich przemyślana dywersyfikacja staje się szczególnie ważna.

Złe linkowanie wewnętrzne

Kolejnym błędem jest błędne linkowanie wewnętrzne na stronie internetowej. Należy przede wszystkim pamiętać o zasadzie NOR (Najbardziej Oczekiwanej Reakcji), wiązaniu treści od ogółu do szczegółu oraz wykorzystywaniu wartościowych anchorów w formie fraz SEO.

Zarządzanie stroną bez Google Analytics

Pozycjonowanie strony bez wykorzystania narzędzi Google Analytics (lub Google Web Master Tools) przypomina bieg z przeszkodami z zawiązanymi oczami. Dzięki analizom możemy m.in. śledzić statystyki odwiedzin strony oraz sprawdzać, po jakich frazach Internauci odwiedzali naszą witrynę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj kolejne artykuły:

Wyszukiwarka

Lista artykułów

Warunki rezerwacji szkolenia

  1. Na podstawie przesłanych przez stronę internetową danych, Arena Szkoleń przygotowuje formularz zgłoszeniowy w formacie pdf. Warunkiem rezerwacji miejsca na szkoleniu jest przesłanie podpisanego dokumentu w postaci SKANU na adres mailowy kontakt@arenaszkolen.pl lub pocztą na adres Arena Szkoleń, ul. Owidiusza 36/7, 60-461 Poznań.
  2. Aby potwierdzić uczestnictwo należy także dokonać wpłaty całości należności za szkolenie w wyznaczonym terminie na podstawie przesłanej przez Arenę Szkoleń faktury pro forma.
  3. W przypadku rezygnacji Uczestnika z udziału w szkoleniu, Arena Szkoleń nie zwraca wpłaty dokonanej na poczet szkolenia. Możliwe jest jednak zgłoszenie zastępstwa Uczestnika.
  4. W przypadku nie wzięcia udziału w szkoleniu wpłacona zaliczka może zostać wykorzystana na inne szkolenie w innym terminie nie dłużej jednak niż w ciągu 3 miesięcy od daty dokonania płatności pod warunkiem pisemnego poinformowania o tym fakcie Areny Szkoleń.
  5. W przypadku odwołania szkolenia z winy Areny Szkoleń, wpłata zostaje zwrócona w całości.
  6. Wysłanie podpisanego formularza zgłoszeniowego w formie pdf jest równoznaczne z akceptacją powyższych warunków oraz upoważnieniem firmy Arena Szkoleń do wystawienia faktury VAT bez składania podpisu przez osobę upoważnioną ze strony zgłaszającego.
  7. Przesłanie formularza zgłoszenia mailem lub pocztą tradycyjną oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach organizacyjnych i marketingowych przez Arena Szkoleń Filip Nocny z siedzibą w Poznaniu - kod pocztowy 60-461, ul. Owidiusza 36/7