Video marketing - don't tell me, show me. - Arena Szkoleń
Blog

Centrum wiedzy Areny Szkoleń

video_marketing

 Video to obecnie najpopularniejsza forma przekazu marketingowego. W dobie kiedy jesteśmy wprost zalewani nowymi treściami nasz mózg przestaje reagować na tzw. szum informacyjny. Jako odbiorcy nie mamy już ochoty czytać artykułów ani wyników badań. Skłanianie się do formy video jest więc naturalnym etapem rozwoju marketingu. 

Chcesz wiedzieć więcej?
Wczytaj się w szczegóły!

O wiele łatwiej i chętniej przetwarzamy obraz ruchomy, ponieważ oddziałuje on na wiele zmysłów, czego nie można do końca powiedzieć o słowie pisanym. Poza tym forma video nie wymaga takiego skupienia oraz - nastawia na przyjemność, odpoczynek i relaks.
Materiały video angażują odbiorców i pozwalają przekazać treści na których nam zależy w myśl zasady – don’t tell me, show me.

Video marketing – nowa era komunikacji.

Video marketing to wszelkie działania marketingowe w formie obrazu ruchomego. To również długotrwałe oraz wielokanałowe działania, których celem jest budowanie świadomości dotyczącej marki i/lub produktu w wybranej grupie docelowej.
Video marketing pozwala w nienachalny oraz naturalny sposób stworzyć zainteresowanie marką, produktem bądź usługą w ściśle wybranej grupie docelowej. Duża efektywność video marketingu opiera się właśnie o właściwe targetowanie oraz przygotowanie materiału w taki sposób oraz na takie kanały dystrybucji, aby precyzyjnie trafić w swoją grupę docelową.


Koniec ery telewizji


Liczne badania pokazują, że tradycyjna telewizja jest wypierana przez internet oraz VOD (video on demand – połączenie telewizji i internetu), co nie pozostaje obojętne dla firm, które właśnie w telewizji lokowały swój przekaz marketingowy.
Oczywiście podstawową zasadą jest odpowiednie rozgraniczenie grup docelowych.
Osoby starsze, pomimo eksplozji dostępu do internetu, wciąż za główne źródło informacji uznają telewizję. Ma na to wpływ wiele czynników – łatwa dostępność, brak bariery związanej z nowymi technologiami oraz przyzwyczajenie do tej formy komunikacji.
Jednak w przypadku osób młodszych, które bez problemów poruszają się w internecie na swoich komputerach, smartfonach oraz tabletach – telewizja nie ma już takiego znaczenia. Skoro serwisy informacyjne dostępne są on-line, po co jeszcze korzystać z TV?
Na podstawie właśnie tej dywersyfikacji – firmom łatwiej jest podjąć słuszną decyzję o lokowaniu przekazu reklamowego w wybranym źródle.


Era internetu


Według badań Offon Agency video w internecie to skuteczniejsza forma (aniżeli w telewizji czy VOD) budowania świadomości marki/produktu oraz promocji sprzedaży.
Dodatkowym atutem internetu jest jego mierzalność oraz niskie koszty wejścia – setki tysięcy złotych za kilkudziesięcio sekundowy materiał video w telewizji to budżet zarezerwowany jedynie dla największych firm. W internecie materiał video umieszczasz bez ponoszenia kosztów. Jedyne koszty jakie ponosisz to te związane z produkcją oraz płatną promocją – o ile się na nią zdecydujesz.
Dzięki dostępnym narzędziom również sam koszt produkcji materiałów video możesz mocno zredukować, a co za tym idzie – zyskasz nowatorskie narzędzie marketingowe, które ma szanse dotrzeć do wybranej grupy odbiorców oraz zrealizować cel: promocyjny, budujący świadomość marki lub sprzedażowy.

Video marketing – najnowsze badania.

Według badań Offon Agency firmy najczęściej korzystały z następujących form video marketingu:

 

badania video marketing 1

Popularność formy filmu promocyjnego oraz spotu reklamowego można upatrywać w wciąż dość tradycyjnym podejściu do budowania świadomości marki. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że kategoria „film instruktarzowy” z ponad 40% wynikiem jest już zwróceniem się ku pokazaniu korzyści płynących z zakupu konkretnych produktów oraz wejście w rolę mentora poprzez nienachalny przekaz. Z kolei wynik „streamingu + webinaria” pozwala wnioskować, że działania marketingowe mogą również pełnić rolę edukacyjną, a tym samym podnosić wartość marki do roli eksperta w danej dziedzinie.

Video marketing – Internet to nie tylko YouTube.

Wspomniane już badania jasno wskazują na fakt, iż video marketing w internecie jest najskuteczniejszą formą przekazu marketingowego. Jednak kluczową kwestią jest wybranie odpowiedniego kanału dystrybucji.
Z pewnością większość z nas, w kontekście video w internecie myśli o portalu YouTube. Błędem byłoby podejście, że taka forma dystrybucji jest wystarczająca. Podobne usługi proponuje przecież Facebook, Instragram oraz m.in. LinkedIn. Doskonałym kanałem jest nawet własna witryna internetowa, dzięki której Klienci dowiadują się o naszym istnieniu. Każdy z tych kanałów charakteryzuje się zupełnie inną grupą docelową oraz profilem pożądanych/poszukiwanych materiałów.
Zrozumienie tego podziału jest kluczowe w odpowiednim zaplanowaniu oraz realizowaniu kampanii video, tak aby miała szansę zrealizować zamierzone cele.


Niskie koszty


Koszt dotarcia do odbiorcy, w zależności od kanału, waha się od jednego do kilkunastu groszy. Kilkanaście groszy w internecie versus kilkaset tysięcy za dystrybucję materiału video w telewizji. To proste porównanie nie pozostawia złudzeń, że dystrybucja materiałów video w internecie jest bardziej opłacalna również ze względu na jego mierzalność – czego z kolei nie można powiedzieć o telewizji.
Znaczącym kosztem pozostaje więc kwestia produkcji takiego materiału, jednak jeśli przy odrobinie samozaparcia postanowimy zrobić to we własnym zakresie – wówczas koszty związane z video marketingiem będą osiągalne dla większości przedsiębiorstw.


Badania


Czy wiesz, w jakich bezpłatnych kanałach firmy najchętniej umieszczają materiały video?

badania video marketing 2

Jak pokazują badania, YT, własna strona www oraz Facebook to główne kanały dystrybucji treści video. Nie należy jednak umniejszać roli zewnętrznych stron www (stron branżowych, stron blogerów z którymi współpracujesz itp.), Instagrama (3,2 mln polskich użytkowników) oraz Twittera (4 mln polskich użytkowników)

Innych Czytelników zaintereoswało także: 

Co to jest Content Marketing?

Personalizacja Contentu - jak zmieni Twoją sprzedaż? 

Copywriting w marketingu firmy

Wyszukiwarka

Lista artykułów

Warunki rezerwacji szkolenia

  1. Na podstawie przesłanych przez stronę internetową danych, Arena Szkoleń przygotowuje formularz zgłoszeniowy w formacie pdf. Warunkiem rezerwacji miejsca na szkoleniu jest przesłanie podpisanego dokumentu w postaci SKANU na adres mailowy kontakt@arenaszkolen.pl lub pocztą na adres Arena Szkoleń, ul. Owidiusza 36/7, 60-461 Poznań.
  2. Aby potwierdzić uczestnictwo należy także dokonać wpłaty całości należności za szkolenie w wyznaczonym terminie na podstawie przesłanej przez Arenę Szkoleń faktury pro forma.
  3. W przypadku rezygnacji Uczestnika z udziału w szkoleniu, Arena Szkoleń nie zwraca wpłaty dokonanej na poczet szkolenia. Możliwe jest jednak zgłoszenie zastępstwa Uczestnika.
  4. W przypadku nie wzięcia udziału w szkoleniu wpłacona zaliczka może zostać wykorzystana na inne szkolenie w innym terminie nie dłużej jednak niż w ciągu 3 miesięcy od daty dokonania płatności pod warunkiem pisemnego poinformowania o tym fakcie Areny Szkoleń.
  5. W przypadku odwołania szkolenia z winy Areny Szkoleń, wpłata zostaje zwrócona w całości.
  6. Wysłanie podpisanego formularza zgłoszeniowego w formie pdf jest równoznaczne z akceptacją powyższych warunków oraz upoważnieniem firmy Arena Szkoleń do wystawienia faktury VAT bez składania podpisu przez osobę upoważnioną ze strony zgłaszającego.
  7. Przesłanie formularza zgłoszenia mailem lub pocztą tradycyjną oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach organizacyjnych i marketingowych przez Arena Szkoleń Filip Nocny z siedzibą w Poznaniu - kod pocztowy 60-461, ul. Owidiusza 36/7